BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cockies). Naršydami toliau Jūs patvirtinate savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Žievėgraužio tipografo pavasarinė generacija gausesnė 52 procentais

Data

2022 07 05

Įvertinimas
0
rinktuvas_su_vabalais.jpg

2022 metų birželio 28-30 dienomis atlikta trečia žievėgraužio tipografo Ips typographus L. sugautų vabalų apskaita. Suskaičiuotos į populiacijos stebėjimui skirtas gaudykles pakliuvę kinivarpos. Kenkėjo populiacija, lyginant su 2021 metų tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo 8 regioniniuose padaliniuose (žiūrėti grafiką). Ir tik vieninteliame Telšių regioniniame padalinyje sugauta mažiau vabalų nei pernai.

Labiausiai kinivarpų populiacija augo Prienų, Rokiškio ir Trakų regioniniuose padaliniuose – apie 2,5 karto. Ignalinos ir Kuršėnų regioninių padalinių eglynuose žievėgraužio tipografo populiacija išliko gan panaši kaip pernai. Absoliučiai daugiausiai žievėgraužio tipografo vabalų sugauta Panevėžio regioninio padalinio teritorijoje, mažiausiai – Telšių.

Per tris apskaitas vienoje gaudyklėje vidutiniškai vabalų sugauta 52 procentais daugiau nei per tą patį laikotarpį 2021 metais. Vėsus pavasaris ir lietinga vasaros pradžia kol kas nebuvo palankūs masiniam kinivarpų pagausėjimui. Remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos informacija, gegužės mėn. vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 1,8 °C žemesnė, o vidutinis kritulių kiekis – apie 40 proc. didesnis nei įprasta (http://www.meteo.lt/lt/2022-geguze). Gegužės vėsesni ir drėgnesni orai pristabdė kenkėjo aktyvumą. Birželio mėn. vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 1,4 °C aukštesnė (paskutinis dešimtadienis net 4,3 °C šiltesnis), vidutinis kritulių kiekis buvo apie 50 % didesnis nei įprasta (http://www.meteo.lt/lt/2022-birzelis). Šiltas birželis buvo palankus žievėgraužiams skraidyti. Gegužės-birželio krituliai buvo palankūs eglėms miškuose atsigauti po ypatingai sauso kovo sukeltų stresų.

Viso per pirmas 9 stebėjimo savaites, 132 gaudyklėmis buvo sugauta 823 tūkstančiai žievėgraužio tipografo suaugėlių. Absoliuti dauguma šio eglės liemenų kenkėjo peržiemojusių vabalų baigė skraidymą ir eglių puolimą. Liepos mėnesį pradės skraidyti naujos kartos vabalai ir puls žalias eglės vėjavartas, vėjalaužas, sąlyginai sveikas egles šalia buvusių židinių, plynų kirtaviečių pakraščiuose augančiuose ar pernykštės sausros pažeistuose eglynuose.

Miško sanitarinės apsaugos taisyklės įpareigoja miškų savininkus iškirsti žalių eglių vėjavartas, vėjalaužas, sniegalaužas ir labai pažeistus medžius iki medžių liemenų pavojingų kenkėjų apsigyvenimo juose, o spygliuočiai medžiai, kuriuose apsigyveno medžių liemenų pavojingi kenkėjai, iki pirmųjų lėliukių susiformavimo turi būti iškirsti sanitariniais miško kirtimais ir išvežti ne arčiau kaip 3 km nuo medyno, kuriame tų spygliuočių medžių rūšių yra daugiau kaip 20 proc., pakraščio arba nužievinti.