VMT Miško sanitarinės apsaugos specialistai stebi miškų sanitarinę būklę

Data

2022 05 24

Įvertinimas
0
Vabalu_rinkimas.jpg

Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai seka ir prognozuoja miškų pažeidimus, planuoja ir koordinuoja profilaktines ir naikinamąsias miško sanitarinės apsaugos priemones, teikia konsultacijas ir rekomendacijas miško sanitarinės apsaugos klausimais.

Pavojingiausias Lietuvos miškų kenkėjas yra žievėgraužis tipografas. Apsigyvena po žalių eglių stiebų žieve. Grauždamas žievėje takus, pažeidžia gyvybinius audinius, todėl eglės greitai nudžiūna. Suaugę vabalai yra 4,2-5,5 mm ilgio, tamsiai rudos arba juosvos spalvos. Gali gausiai daugintis ir greitai išplisti eglynuose. Kasmet išsivysto 2 pagrindinės ir 1 seserinė generacija (plisti palankiomis sąlygomis būna 2 seserinės generacijos).

Žievėgraužis tipografas pirmiausia užpuola vėjo pažeistas ir nuo sausros labai nusilpusias egles. Jose pasidaugina ir tuomet masine ataka gali pulti visiškai sveikus medžius. Eglynuose sudaro masinio dauginimosi ilgalaikius židinius. Kuo eglynai vyresni, tuo mažiau atsparūs žievėgraužių atakoms.

Siekiant sumažinti eglynams žievėgraužių daromą žalą, būtina stebėti 50 metų bei vyresnius medynus ir iš jų šalinti atsiradusias išverstas, nulaužtas ar labai pažeistas egles, kol jose dar neapsigyveno žievėgraužiai. Jei po žieve kenkėjai jau apsigyveno, tai egles būtina pašalinti iš miško, kol nesuaugo jaunoji žievėgraužio tipografo vabalų karta, tai yra – pašalinti iki pirmųjų lėliukių susiformavimo. Eglyno stebėjimą žiūrėkite čia: Miško sanitarinės apsaugos specialistų darbo diena - YouTube.

Vykdomas kasmetinis žievėgraužio tipografo populiacijos gausumo sekimas. Tam tikslui eglynuose parinktose specialiose vietose buvo iškabintos 132 feromoninės gaudyklės plynose kirtavietėse, iškirstose žiemą ar pavasarį. Į gaudykles dedamas specialus vilioklis, skirtas vilioti tik šį kenkėją. Gegužės-rugsėjo mėnesiais kas tris savaites iš gaudyklių surenkami sugauti žievėgraužio tipografo vabalai ir suskaičiuojami. Apskaitų duomenys naudojami kenkėjo aktyvumo ir gausos stebėjimui, židinių susidarymo prognozavimui, eglynų priežiūros ir apsaugos priemonių rekomendavimui. Vabalų surinkimą iš gaudyklių žiūrėkite čia: Vabalų rinkimas miškuose - YouTube.