Valstybinės miškų tarnybos specialistai miškuose stato vabalų gaudykles

Data

2022 05 06

Įvertinimas
0
DSC_8668_kor.jpg

Atėjus pavasariui, atbunda ne tik gamta, bet ir jos kenkėjai. Vieni iš jų – miškiniai grambuoliai. Šie stambūs, rudi, ritinio formos vabalai pradeda skraidyti gegužės mėnesį, sprogstant beržo pumpurams. Jie apgraužia įvairių lapuočių medžių ir krūmų lapus. Ypač mėgsta pavieniai augančius medžius. Maistui dažniau renkasi jaunus lapelius. Dieną ir vėsesniu oru slapstosi tarp augalų lapijos ir dirvoje. Ypač šių vabalų gausu pietinėje ir rytinėje Lietuvos dalyse.

Siekiant šių vabalų paplitimą kontroliuoti, vykdoma jų apskaita. Ją vykdo Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus specialistai. Kiekvieną pavasarį jie išvažiuoja į Lietuvos miškus ir kirtavietėse stato specialias gaudykles, kuriomis gegužės–birželio mėnesiais gaudomi šie vabalai. Šie periodiškai suskaičiuojami, o vėliau sunaikinami.

Gaudyklės – tai specialūs įrenginiai, skirti privilioti ir pagauti tam tikros rūšies vabalus.

Gaudyklės veikimo principas paprastas. Joje pakabinamas vabalo mėgstamo maisto kvapą skleidžiantis masalas – feromonas. Vabalai tą kvapą užuodžia ir skrenda link jo. Priskridę, atsimuša į gaudyklės sienelę ir įkrenta į surinktuvą.

Grambuoliams gaudyti naudojamas feromonas skleidžia beržų lapų kvapą, o suaugę grambuolių vabalai beržo ar ąžuolo lapais maitinasi.

Gaudyklės statomos plynose kirtavietėse, 1,5 – 2,0 metrai nuo žemės paviršiaus, kad jų neperaugtų krūmai ar žolės, bet kartu būtų patogu atsisukti vabzdžių surinktuvą ir jį išvalyti. Gaudyklės tvirtinimui geriausiai tinka 2,5 – 3 metrų kartis prie kurios galo tvirtinama gaudyklė, o kitas galas nusmailinamas ir įsmeigiamas į žemę kaip atramą panaudojant kelmą, kurių kirtavietėse tikrai netrūksta.

Miško sanitarinės apsaugos specialistai sako, kad tokių gaudyklių statymas yra efektyvus būdas suskaičiuoti, kaip ir kurioje Lietuvos teritorijoje paplitusi viena ar kita vabalų rūšis. Vėliau, pagal surinktus duomenis sprendžiama, kaip su jais kovoti.

Tad, jei matysite miškuose ant karčių sukabintus keistus baltos spalvos daiktus, nebijokite. Tai – ne koks nors žymėjimas ar ne koks nors pavojingas daiktas. Tai tiesiog vabalų gaudyklė!

Nuotraukose – Valstybinės miškų tarnybos specialistas Tomas Balkus stato gaudykles Dzūkijos miškuose.