BDAR
Close

Jūsų asmens duomenų valdymas
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cockies). Naršydami toliau Jūs patvirtinate savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Tarptautinėje konferencijoje – dėmesys Užutrakio dvaro sodui

Data

2022 11 24

Įvertinimas
0
Obuoliai.jpg

Užutrakio dvare vykusios tarptautinės konferencijos „Istorinių parkų pritaikymas šiuolaikinės visuomenės reikmėms“ metu buvo pristatyti atliktų darbų rezultatai, siekiant identifikuoti dvaro sode augančių vaismedžių veisles bei įvertinant jų būklę. 

Nustatyta, kad sode auga „Borsdorfer“ veislės, aprašytos Vokietijoje 1500 metais, obelys. Yra ir veislių, sukurtų ar aprašytų XVII–XIX a. Jų kilmės geografija įvairi. Pavyzdžiui, „Ribstono pepinas“ kilęs iš Didžiosios Britanijos, „Borovinka“ – iš Rusijos, „Geltonasis Belflioras“ ir „Uelsi“ – iš Jungtinių Valstijų, „Ničnerio žemuoginis“ – iš Latvijos, „Paide Talioun“ – iš Estijos. Iš visų tirtų sodų Lietuvoje kol kas tik Užutrakio dvaro sode identifikuota veislė „Edelroter“, kildinama iš Austrijos.

Nuo seno šiame sode auginamos iš Lietuvos kilusių obelų veislės „Rudens dryžuotasis“, „Lietuvos pepinas“ ir „Beržininkų ananasas“. Šių senųjų obelų veislių vaisiai išsiskiria unikaliu aromatu bei skoniu. Jų vaisiai naudojami konditerijoje ir kulinarijoje – džiovinami, kepami, rauginami, gaminamos išskirtinio skonio sultys.

Detalią informaciją apie Užutrakio dvaro sodo vaismedžių veislių įvairovę konferencijos dalyviams savo pranešime pateikė Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto darbuotoja dr. Dalia Gelvonauskienė. Su šio instituto kolegomis glaudžiai bendradarbiauja ir Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus darbuotojai, kurie taip pat dalyvavo minėtoje konferencijoje.

Jos metu pranešimus skaitė ir daugiau pranešėjų iš Lietuvos bei Lenkijos. Svečiai iš Lenkijos dalijosi savo gerąja patirtimi išsaugant dvarų sodus, pasakojo, su kokiais sunkumais susiduria atkuriant bei puoselėjant parkų sodus ir kitus želdinius. Lenkų kolegų pateikta informacija ir įžvalgos gali būtų pritaikomi ir Lietuvos senųjų dvarų, sodybų sodams išsaugoti.

Valstybinė miškų tarnyba yra įstaiga prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos, įgyvendinanti valstybės politiką gamtos išteklių (miškų, augalų nacionalinių genetinių išteklių) valdymo srityje.