Valstybinei miškų tarnybai siūlant bus papildytas Augalų nacionalinių genetinių išteklių sąrašas
Šių metų spalio 23 dieną vykusiame Nuolatinės augalų nacionalinių genetinių išteklių komisijos posėdyje pritarta Valstybinės miškų tarnybos siūlymams įtraukti naujus augalus ir medžius į augalų nacionalinių genetinių išteklių sąrašą. Taip pat sutarta imtis priemonių suderinti gamtinių ir genetinių vertybių išsaugojimą Punios šile.
Valstybinė miškų tarnyba pasiūlė suteikti nacionalinių genetinių išteklių statusą 51 paprastojo ąžuolo rinktiniam medžiui, kurie yra selekciniu požiūriu vertingiausi Radviliškio regiono paprastojo ąžuolo populiacijų individai, Sabališkių miško ąžuolo genetiniam medynui ir Varnabūdės miško beržo valstybiniam genetiniam draustiniui. Taip pat tarnyba pasiūlė šį statusą suteikti ir paprastojo miežio mutantams bei puikiojo bijūno veislių pavyzdžiams, augantiems Vilniaus universiteto Botanikos sode. Taip pat pristatytos Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode augančios tikrosios levandos ir paprastojo kiečio populiacijos.
Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo atstovė pristatė paprastojo putino lauko kolekciją, kurioje sukauptos paprastojo putino su valgomais vaisiais veislės „Aras“, „Perlas“ ir kitos bei vietiniai vegetatyviniu būdu padauginti veislių klonai.
Komisija pritarė, kad visi pasiūlyti kandidatai būtų įrašyti į augalų nacionalinių genetinių išteklių sąrašą.
Posėdžio metu taip pat pritarta ir siūlymui panaikinti nacionalinių genetinių išteklių statusą penkiems sėkliniams (genetiniams) sklypams, kurie dėl pasikeitusio žemės savininko ir ten vykdomos ūkinės veiklos, nebegali būti saugomi kaip genetiniai ištekliai. Taip pat augalų nacionalinių genetinių išteklių statuso neteko ir trys žuvę pavieniai medžiai.
Posėdyje dalyvavęs profesorius Darius Danusevičius pristatė studiją „Punios šilo paprastosios pušies ir paprastosios eglės genetinių išteklių išsaugojimo ir atkūrimo potencialo Punios šilo rezervate įvertinimas ir išvadų bei rekomendacijų parengimas“. Studija skirta įvertinti Punios šilo pušynų ir eglynų natūralią raidą ir sukurti miškininkystės bei gamtotvarkos priemonių taikymo rekomendacijas, pagrįstas artimesnės gamtai miškininkystės ir dinaminio genetinių miško medžių išteklių išsaugojimo principais. Valstybinės miškų tarnybos atstovė pristatė Miško genetinių išteklių, sėklininkystės ir miško atkūrimo ekspertų komisijos nuomonę dėl Punios šilo paprastosios eglės ir paprastosios pušies genetinių draustinių integravimo į Punios šilo gamtinio rezervato teritoriją. Ekspertų nuomone, studija nepagrindžia pušies ir eglės gentinių draustinių integravimo į rezervatą reikalingumo, prasmės ir naudos tvariam ilgalaikiam išsaugojimui. Integravus pušies ir eglės genetinius draustinius į rezervato teritoriją iškils grėsmė prarasti unikalias Punios šilo genetines vertybes, nes genetinių draustinių atkūrimą ir išsaugojimą užtikrinančios miškininkystės priemonės nėra suderinamos su rezervatiniu režimu. Visi Nuolatinės augalų nacionalinių genetinių išteklių komisijos nariai sutiko, kad reikia imtis įmanomų priemonių suderinti gamtinių ir genetinių vertybių išsaugojimą Punios šile.
Valstybinė miškų tarnyba yra įstaiga prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos, įgyvendinanti valstybės politiką gamtos išteklių (miškų, augalų nacionalinių genetinių išteklių) valdymo srityje.
Atnaujinimo data: 2024-11-06
Taip pat skaitykite:
Susitikime su Nacionaline mokėjimų agentūra aptartos patikrų supaprastinimo galimybės
Medienos produktų importo ir eksporto 2024 m. I pusmečio analizė
Mokslinė – techninė taryba nagrinėjo svarbius miškų apskaitos klausimus
Tarnybos specialistai Lenkijoje susipažino su nauju kovos su žievėgraužiu tipografu būdu