2024-12-13

Valstybinė miškų tarnyba pateikia žievėgraužio tipografo 2024 metų populiacijos apžvalgą

Valstybinės miškų tarnybos sanitarinės apsaugos specialistai pateikė visuomenei pavojingiausio Lietuvos miškų kenkėjo – žievėgraužio tipografo 2024 metų populiacijos apžvalgą. Esminė žinia joje – vabalo populiacija šiais metais išliko beveik tokia pati kaip ir pernai, kai gaudyklėse buvo sugautas rekordinis vabalų skaičius.

Apžvalga pristatyta nuotolinio seminaro, įvykusio 2024 m. gruodžio 12 dieną, metu. Seminare tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vyr. specialistas Kęstutis Grigaliūnas pristatė žievėgraužio tipografo 2024 metų populiacijos stebėsenos rezultatus, kurie parodė, kad kenkėjas šiais metais pradėjo skraidyti gerokai anksčiau nei ankstesniais metais ir buvo aktyvus ilgiau nei pernai. Jo populiacija išliko beveik tame pačiame lygyje, kaip ir pernai, todėl, pasak specialisto, prognozuotina, kad ir 2025 metais išliks didelė kenkėjo žalos grėsmė.

Apžvalgoje teigiama, kad itin gausi žievėgraužio populiacija stebima jau 3 metus iš eilės. Iki tol apie dešimtmetį ji buvo kelis kartus mažesnė ir tokios didelės grėsmės nekėlė. Pastaruosius 3 metus populiacijos gausa sparčiai augo, o padarytos žalos rodikliai jau antrus metus iš eilės keliose Lietuvos savivaldybėse viršija stichinės nelaimės ribą.

Didžiausia žievėgraužio populiacijos gausa ir daugiausia pažeistų medynų, pasak specialistų, šiais metais užfiksuota Kazlų Rūdos miškuose. Šioje savivaldybėje paskelbta ir stichinė nelaimė. Taip pat ji paskelbta ir Rokiškio r., Trakų r., Šalčininkų r. bei Vilniaus r. savivaldybėse.

Valstybinės miškų tarnybos duomenimis, šiemet miškuose užfiksuota apie 700 tūkst. kubinių metrų žievėgraužio pažeistų medynų, o 2022–2024 m. šis skaičius viršijo 2,5 mln. kubinių metrų. Palyginti su praėjusiais metais, šią vasarą šių kenkėjų populiacija išaugo apie 40 proc. Be to, daugybė žievėgraužių liko žiemoti po apniktų eglių žieve, kur jie išgyvens iki pavasario. Dėl šių priežasčių prognozuojama, kad 2025 m. žievėgraužio tipografo plitimas vėl pasieks kritinį lygį, todėl būtina aktyviai ruoštis prevencinėms priemonėms.

Visą apžvalgą kviečiame žiūrėti šiame vaizdo įraše:

Valstybinė miškų tarnyba yra įstaiga prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos, kuri įgyvendina valstybės politiką gamtos išteklių (miškų, augalų nacionalinių genetinių išteklių) valdymo srityje.