2025-05-13

Kai pražysta pušys

Pavasarį Lietuvos miškuose ir parkuose galima stebėti vieną iš įdomiausių spygliuočių gyvenimo ciklo etapų – pušies žydėjimą. Šiuo laikotarpiu pušys pasipuošia ryškiai gelsvais vyriškais žiedais – žiedadulkių kūgeliais, kurie, subrendę, paleidžia į orą didžiulius kiekius smulkių žiedadulkių.

Jei kada pastebėjote gelsvas dulkes ant automobilio ar langų gegužės mėnesį – tai beveik neabejotinai pušų žiedadulkės. Šie žiedai yra būtini apdulkinimui, kuris vyksta vėjui išnešiojant žiedadulkes iki moteriškųjų žiedų – mažų rausvų ar purpurinių pumpurėlių, esančių šakelių viršūnėse.

Paprastosios pušies kankorėžių vystymasis trunka maždaug dvejus metus. Moteriškieji žiedai formuojasi vėlyvą vasarą, tačiau išlieka mikroskopiniai iki pavasario, kai pumpurai išsiskleidžia. Taigi, vienu metu ant pušies galima pamatyti skirtingo amžiaus kankorėžius – nuo neseniai apdulkintų iki visiškai subrendusių.

Tad, pasivaikščioję pavasariniame pušyne, atidžiau įsižiūrėkite – galbūt pavyks išvysti ne tik žiedadulkių debesėlį, bet ir mažyčius kankorėžius, kurie noks visus ateinančius metus. Tai puiki proga ne tik pasigėrėti gamta, bet ir susimąstyti apie jos nuostabų cikliškumą.

Valstybinė miškų tarnyba yra įstaiga prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos, įgyvendinanti valstybės politiką gamtos išteklių (miškų, augalų nacionalinių genetinių išteklių) valdymo srityje.

Nuotr.: pušų žiedai ir kankorėžiai.